Javascript must be enabled in your browser to use this page.Javascript mora biti ukljucana u vasem browseru
Please enable Javascript under your Tools menu in your browser.
Once javascript is enabled Click here to go back to Fondacija BOSANSKA PIRAMIDA SUNCA
Skip to content

Fondacija “Arheološki park: Bosanska piramida Sunca,  Bosnian Pyramid of the Sun Foundation

Deutsch English 
 rss news


Naslovna arrow Aktuelnosti arrow Zadnje vijesti arrow ANALIZE ZAVODA PRVI KORAK KA UTVRĐIVANJU STAROSTI PIRAMIDA
ANALIZE ZAVODA PRVI KORAK KA UTVRĐIVANJU STAROSTI PIRAMIDA - Vijest Ispis E-mail
30.07.2006
Sadržaj
Vijest
Galerija

Image 

SARAJEVO, 31. jula (FENA) - Članovi Fondacije Arheološki park: Bosanska piramida Sunca održali su danas redovni sastanak upravnog odbora te zajednički sastanak dijela stručnog istraživačkog tima.


U toku sastanka predstavljeni su i preliminarni rezultati Federalnog zavoda za agropedologiju koji je izvršio laboratorijsku analizu uzoraka tla uzetih s piramida Sunca i Mjeseca a koji ukazuju na aproksimativnu starost odnosno genezu nastajanja zemljišta koje prekriva zidove monumentalnih građevina u visočkoj dolini.

Analize Federalnog zavoda, prema riječima geologa Nađije Nukić, se podudaraju s mišljenjem stručnog tima Fondacije i predstavljaju prvi korak ka utvrđivanju starosti i samih piramida. Preliminarna procjena Zavoda je, objasnila je Nukić, zasnovana na radnoj tezi da je za stvaranje jednog centimetra tla na mekšim geološkim supstratima, potrebno 200-300 godina.


"Na terenu svakodnevno susrećemo i radimo s 40-tak centimetara humusa i gline, tako da starost tla najvjerovatnije, varira između osam i dvanaest hiljada godina", kazala je Nukić te dodala kako proces nastajanja tla nije linearan pa se, po tom osnovu, starost istog posmatra u rasponu od nekoliko hiljada godina.


Analize Građevinskog instituta iz Tuzle  koje se odnose na uzorke kamenih blokova uzetih s Visočice - piramide Sunca, nedvojbeno ukazuju, objašnjeno je, na vještačko nastajanje istih. Naime, rezultati ukazuju na blokove vrlo visoke čvrstoće, koji su izljevani na licu mjesta.


Druga analiza je obuhvatila kamene ploče pješčara s piramide Mjeseca te vezivni materijal kojim su spojene. Rezultati su pokazali da su ploče pješčara izuzetno visoke čvrstoće.


"S obzirom da nigdje u blizini nismo mogli pronaći pješčar približne ili iste čvrstoće, nameću se dva zaključka: ili da su ploče izljevane na licu mjesta ili da je negdje bio aktivan kamenolom gdje su se ploče sjekle i prenosile na gradilište", objasnio je autor hipoteze o bosanskim piramidama Semir Osmanagić.


Građevinski institut je utvrdio i da su uzorci vezivnog materijala koji su uzeti s obje aktivne piramide identični tj. da su graditelji koristili isti vezivni materijal za obje piramide.


Fondaciji se, kako je  najavljeno, prije nekoliko dana pridružio i američki geolog Robert M. Schoch te je prisutnim izrazio svoje oduševljenje Projektom i stručnim timom koji radi na dokazivanju teze o postojanju bosanskih piramida.


"Ovo je fantastično i za mene, kao naučnika, predstavlja veliki izazov. Došao sam tek prije par dana i rano je da dajem neke konkretne zaključke ali ono što mogu reći je da sve ovo treba pažljivo istražiti", rekao je za agenciju FENA Schoch.


Otvorenom djelu sjednice prisustvovali su i gosti Fondacije, prof. dr. Hidajet Repovac i dr. Colette M. Dowel te stručnjaci koji su se nedavno pridružili istraživanju: prof arheologije iz Zagreba Sonja Jelić Klicić i dipl. arheolog iz Beograda Aleksandra Anđelović.

 



 
« Nazad   Dalje »
Please, Choose your language for translate




 

Copyright © 2010 Fondacija “Arheološki park: Bosanska piramida Sunca, Bosnian Pyramid of the Sun Foundation. All rights reserved - by Pepe